עו"ד איילון בירנבוים

עו"ד איילון בירנבוים, בעל תואר במשפטים, יוצא יחידת מצ"ח בהצטיינות שימש במהלך שירותו הצבאי כחוקר ובעל ידע נרחב בתחום הפלילי.
עו"ד בירנבוים עוסק במסגרת תפקידיו במגוון רחב של תחומים במשפט הפלילי ובייצוג מגוון נרחב של חשודים ונאשמים בזכות ניסיון עשיר שרכש בארץ ובחו"ל. בנוסף, רכש נסיון ויכולות גם בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ובעל רשיון לייצוג בבתי הדין הצבאיים.

יצירת קשר

טלפון: 052-2700149 / דוא"ל: ayalon@ayalonlaw.co.il

שינוי עילת סגירת תיק בחשד לאונס

החלטה של פרקליטות חיפה לאחר הגשת ערר בשם לקוח המשרד, לשנות עילת סגירה בתיק בו נחקר כחשוד באונס מהעילה של "העדר ראיות מספקות להעמדה לדין" לעילה של "העדר אשמה".

כמובא במסגרת אתרנו במספר מאמרים, עילת סגירת התיק הינה לא פעם קריטית עבור האדם שנחקר שכן רק עילת סגירה של "העדר אשמה" מותיר את התיק, אל מחוץ למרשם המשטרתי בעניינו. על אף העובדה כי המדובר ברישום אשר רק לעיתים נדירות מורשה גוף חיצוני להתוודע אליו, במקרים מסוימים המדובר בנקודה קריטית לעתידו התעסוקתי של האדם ולא פעם גם מהווה הדבר נקודה כואבת הפוגעת בו בהיבטים אישיים אחרים.

במקרה הנידון פנה למשרד אדם אשר נזקק לסיוע בתחום זה לאור חקירה בעניינו כאשר נבדקה האפשרות כי אנס בחורה במסגרת מפגש בין השניים. בתום החקירה נסגר התיק אולם נותר רישום משטרתי בעניינו כאשר עילת הסגירה שנבחרה הינה "העדר ראיות מספקות להעמדה לדין".

הלקוח שלא יכל להשלים עם עובדת הופעת התיק במסגרת הרישום האישי שלו ולאור המשוכנעות בחפותו פנה למשרדנו וביקש סיוע בשינוי עילת הסגירה ומחיקת רישומו המשטרתי המתאפשרת מכח סעיף 62(ב) חוק סדר הדין הפלילי הקובע את האפשרות "לפנות לתובע שסגר את התיק בבקשה מנומקת לשנות את עילת הסגירה".

לאחר שביררתי את הפרטים לעומק העניין, נבר בחומרי החקירה שנאספו,אסף את המידע הרלוונטי המורה כי לאשורם של דברים, המדובר במקרה בו ראוי היה לסגור את התיק בעילה של "חוסר אשמה". להפתעת עוה"ד ומעיון בחומר הראיות התברר כי נגבתה עדות נוספת מהמתלוננת בתיק ואשר לא הובאה כלללידיעה, בה המתלוננת מתוודה כי פרטי התלונה הינם בדיה וכי האירוע והמפגש כולו נעשו בהסכמה.

על אף הגשה של בקשה ראשונה ומנומקת למשעי נתקבלה החלטה בפרקליטות חיפה להותיר את עילת הסגירה המקורית על כנה וזאת מאחר ולראות עינם ראיות מסוימות הצביעו בפועל על חשד כי אונס אכן אירע בפועל.

הוגש ערר מפורט לפרקליטות המדינה וזאת מכח סעיף 64 לחוק סדר הדין הפלילי.

בעקבות הגשת הערר ואיסוף הראיות, הוחלט בפרקליטות לשקול מחדש ובחיוב את הבקשה בדבר שינוי עילת הסגירה בתיק וזאת אכן שונתה ל"חוסר אשמה פלילית", כאשר מהבחינה הפרקטית כאמור התוצאה לשמחתו הרבה של לקוח משרדנו הינה מחיקת התיק מהרישומים במשטרה.