עו"ד איילון בירנבוים

עו"ד איילון בירנבוים, בעל תואר במשפטים, יוצא יחידת מצ"ח בהצטיינות שימש במהלך שירותו הצבאי כחוקר ובעל ידע נרחב בתחום הפלילי.
עו"ד בירנבוים עוסק במסגרת תפקידיו במגוון רחב של תחומים במשפט הפלילי ובייצוג מגוון נרחב של חשודים ונאשמים בזכות ניסיון עשיר שרכש בארץ ובחו"ל. בנוסף, רכש נסיון ויכולות גם בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ובעל רשיון לייצוג בבתי הדין הצבאיים.

יצירת קשר

טלפון: 052-2700149 / דוא"ל: ayalon@ayalonlaw.co.il

נהיגה בשכרות

אנשים רבים עדיין לא הפנימו את האופן המחמיר בהן מתייחסות רשויות האכיפה לנהיגה תחת השפעה של אלכוהול ובטח תחת השפעה של סמים. עבורם המדובר בעניין של מה בכך, בפועל המדובר בעבירות חמורות והדבר בא לידי ביטוי בענישה שנקבעה לעניין זה.
נהיגה תחת השפעת סמים ותחת השפעה של אלכוהול (ברמות מסויומות) הינה מסוכנת מהמדרגה הראשונה. אצל נהגים שיכורים ו/או מסוממים קיימת ירידה במוטוריקה, הפגיעה הינה גם בכושר החשיבה ובוחן המציאות.

היחס כלפי עבירת נהיגה בשיכרות הינו מחמיר. סעיף 39א לפקודת התעבורה קובע כי בית המשפט צריך לפסול את רשיון הנהיגה לפחות לשנתיים. (אגב, אם זו עבירה שנייה בתוך מסגרת של שנה אחת, הפסילה הינה לפחות 4 שנים). סעיף 62(3) קובע גם עונש של שנתיים מאסר בפועל, יחד עם זאת בהרבה מקרים ניתן להסתפק גם במאסר על תנאי. בנוסף תיתכן גם הטלה של קנס על הנהג העבריין כמו גם חתימה על התחייבות שלא לחזור על ביצוע עבירה זו. עורך דין טוב יכול בנסיבות מסוימות לבוא בדברים עם רשות התביעה ולהמיר את סעיף ה"נהיגה בשכרות" ל"נהיגה תחת השפעה של אלכוהול" הנחשב לפחות חמור. על ידי השגת עונש חמור פחות בדמותה של פסילה קצרה ייחסך מעבר מחודש של הבחינות וההליך הכולל לקבלת רשיון נהיגה אותו יש לעבור בחלוף יותר משנה של פסילה.

סעיף 64ב קובע ש"שיכור" הינו אחד מאלה:
(1) מי ששותה משקה משכר בעת נהיגה או בעת שהוא ממונה על הרכב.
(2) מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן.
(3) מי שבגופו מצוי אלכוהול בריכוז הגבוה מהריכוז שקבע שר התחבורה בהתייעצות עם שר הבריאות ובאישור ועדת הכלכלה של הכנסת.
(4) מי שנתון תחת השפעת משקה משכר או תחת השפעת סם מסוכן ובלבד שבבדיקת מעבדה לא נמצא שריכוז האלכוהול בדמו נמוך מהסף המרבי שנקבע בתקנות לפי פסקה (3).

תקנות התעבורה אומרות הלכה למעשה כי כמות של עד 50 מיליגרם של אלכוהול במאה מיליליטר של דם או כמות של עד 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר שננשף לתוך מכשיר מדידה – הוא הרף החוקי. הבדיקה הראשונית מתבצעת במכשיר הנשיפון, ככל ויש אפשרות כי הנבדק נוהג במצב של שכרות כהגדרתו בחוק, מתבקש הנהג לבצע בדיקה במכשיר ה"ינשוף" המשוכלל ואשר נותן מדד מדויק יותר. כל עוד הנהג נמצא מתחת לרף של 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אחד של אוויר שננשף הרי הוא אינו עובר על החוק. הנהג יוגדר כשיכור כשהרף הנ"ל נחצה.
סירוב לביצוע הבדיקה כשלעצמה מהווה עבירה פלילית.
הנהג אשר לו נערכת הבדיקה זכאי לקבל הסבר באשר להליך וכן הסבר באשר למשמעות הסירוב.
בהמשך לבדיקת הינשוף לרשות השוטר עומד גם כלי לבדיקת כשירות קרי: "בדיקת המאפיינים". המדובר בבדיקה המבוססת על התרשמותו הסובייקטיבית של השוטר. הפרמטרים נבדקים באמצעות בדיקות כגון: מבחן יציבות , הליכת מספר צעדים תוך הצמדת עקב לבוהן, קירוב אצבע לאף בעיניים עצומות והתרשמויות נוספות מהנהג כגון ריח והתנהגות. את בדיקת דם ניתן לדרוש רק ככל שעולה חשד סביר לכך שהנהג אכן שיכור או בהתרחשותה של תאונת דרכים. הבדיקה תבוצע במקום מתאים בתנאי מרפאה על ידי איש מקצוע. בדיקת דם הינה בעלת משקל גדול יותר מבחינת האמינות המיוחסת לה.
מרגע שנרשם "כתב אישום" או בשמו האחר "הזמנה לדין", רשיונו של הנהג אשר עבר עבירה לכאורית של "נהיגה בשכרות", נפסל מנהלתית לתקופה של 30 יום ע"י קצין משטרה. מאוחר יותר נערך המשפט בבית המשפט לענייני תעבורה שם מתברר העניין לגופו.