עו"ד איילון בירנבוים

עו"ד איילון בירנבוים, בעל תואר במשפטים, יוצא יחידת מצ"ח בהצטיינות שימש במהלך שירותו הצבאי כחוקר ובעל ידע נרחב בתחום הפלילי.
עו"ד בירנבוים עוסק במסגרת תפקידיו במגוון רחב של תחומים במשפט הפלילי ובייצוג מגוון נרחב של חשודים ונאשמים בזכות ניסיון עשיר שרכש בארץ ובחו"ל. בנוסף, רכש נסיון ויכולות גם בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ובעל רשיון לייצוג בבתי הדין הצבאיים.

יצירת קשר

טלפון: 052-2700149 / דוא"ל: ayalon@ayalonlaw.co.il

נהיגה תחת השפעת סם

אנשים רבים עדיין לא הפנימו את האופן המחמיר בהן מתייחסות רשויות האכיפה לנהיגה תחת השפעה של אלכוהול ובטח תחת השפעה של סמים. עבורם המדובר בעניין של מה בכך, בפועל המדובר בעבירות חמורות והדבר בא לידי ביטוי בענישה שנקבעה לעניין זה.

נהיגה תחת השפעת סמים ותחת השפעה של אלכוהול (ברמות מסויומות) הינה מסוכנת מהמדרגה הראשונה. אצל נהגים שיכורים ו/או מסוממים קיימת ירידה במוטוריקה, הפגיעה הינה גם בכושר החשיבה ובוחן המציאות.

לעניין נהיגה תחת השפעת סם,על נהג שנמצאו אצלו שרידי סם חלה על פי החוק, חזקה כי הוא נוהג תחת השפעתם של סמים, ועל הנהג עצמו או בא כוחו החובה להפריכה.

מהרגע שהחזקה חלה הנהג עצמו צריך להפריך אותה. עצם העובדה כי נהג צרך סם ושרידי השימוש נמצאו בבדיקה בשתן, אין משמעות הדבר כי קיימת השפעה על הנהיגה בפועל.

לצורך בדיקת שרידי סם בשתן נדרש חשד סביר. בדיקת רוק נותנת תוצאה ראשונית תוך 5 דקות אין צורך בחשד וניתן לדורשו מהנהג בכל תנאי. כאשר בדיקה זו מאשרת נוכחות של סם בגוף, הדבר מהווה ביסוס החשד הסביר הדרוש לצורך ביצועה של בדיקת שתן. בדיקת השתן במעבדה נחשבת לאמינה יותר מבדיקת הרוק.

אחד מתוצרי הלוואי לשימוש בסם שנמצא בשתן הינו חומצתTHCאשר מעידה על שימוש בסם מסוכן מסוג חשיש או מריחואנה. את החזקהלשימוש בסם ניתן להפריך על ידי הבאת ראיות המעידות כי המדובר במקרה חריג של צריכת הסם. ניתן גם להביא ראיות לכך כי השפעת הסם על הנהג הספציפי הינה מועטה ביותר. האפשרות לעמול על הפרכת החזקה על ידי הבאת ראיות שיוכיחו כי נטילת הסם נעשתה שלא ביום הנהיגה הינה אופציה קיימת וטובה, המטרה היא להוכיח כי המדובר בשרידי סם משימוש שנעשה מזמן וכי לא היתה פגיעה ביכולת הנהג לנהוג הלכה למעשה.

לרשות השוטר עומד גם כלי לבדיקת כשירות – "בדיקת המאפיינים". המדובר בבדיקה המבוססת על התרשמותו הסובייקטיבית של השוטר. הפרמטרים נבדקים באמצעות בדיקות כגון: מבחן יציבות, הליכת מספר צעדים תוך הצמדת עקב לבוהן, קירוב אצבע לאף בעיניים עצומות והתרשמויות נוספות מהנהג כגון ריח והתנהגות.